GetOffYourGas
Well-Known Member
I certainly DID run through the numbers. You have to use equivalent vehicles to make the comparison valid. I used a Mustang Mach E and a same class Honda CRV.
To recap
Mach E 2.5 kWh per mile @ $0.41/kWh uses 400kWh. Cost for 1000 miles= (1000/2.5) x 0.41 = $164
Honda CRV, 34 MPG @ $3.50, uses 29.4 gallons. Cost for 1000 mile= (1000/34) x 3.50 = $119
If you paid the same amount to make the trip in the Honda that uses 29.4 gallons for the trip as you did in the Mach E, the gas would have had to cost $164/29.4gallons = $5.57 per gallon.
IIRC I used $0.43 earlier and this calc uses $0.41, which I believe is the current EA rate. Still outrageous.
I never said you didn’t run numbers. Clearly you did. I just said you didn’t share the details in the original post. Now I see that your numbers are all skewed from mine in favor of the ICEV. I pulled efficiency numbers from fuel economy.gov which say that the MachE is more efficient and the CRV less efficient than you claim.
As for refusing to play the “what if I had a subscription” game? Using your numbers, you’d pay $164 for fuel without and $128 for fuel and subscription fee with it (1000/2.5*0.31 + 4). You can decide whether to subscribe month to month so no you aren’t tied into any kind of contract. Why wouldn’t you buy the subscription to save $36?
Sent from my iPhone using Inside EVs